29

Kwietnia

2024

8 zasad zdrowego życia

8 zasad zdrowego życia
Udostępnij:

American Heart Association od dawna jest znana ze swojej misji promowania zdrowia – szczególnie serca oraz zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym. Specjaliści opracowali 8 zaleceń dotyczących zdrowego trybu życia, które mogą mieć pozytywny wpływ na nasze serce, ale także całościowo na organizm człowieka. Jednak warto tu także dodać, że regularny trening i przeróżne aktywności fizyczne mogą w znaczący sposób wspomagać realizację każdego z tych zaleceń. Oto wszystkie 8 zasad zdrowego i dłuższego życia.

1. Dobre odżywianie

1. Dobre odżywianie

Zdrowe odżywianie to klucz do zachowania organizmu w dobrej kondycji. Dieta bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, zdrowe tłuszcze oraz ograniczenie soli i cukrów może obniżyć ryzyko chorób serca. Dodatkowo wybór dobrze zbilansowanej diety gwarantuje utrzymanie prawidłowej masy ciała. W tym oczywiście pomoże trening na siłowni, ponieważ oprócz spalania kalorii poprawi także metabolizm, co przyczynia się do efektywnego przyswajania składników odżywczych z diety.

2. Brak tytoniu

2. Brak tytoniu

Palenie tytoniu może prowadzić do wielu poważnych chorób, w tym chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Dlatego rzucenie palenia to kluczowy krok w zapobieganiu chorobom serca. Ale nie tylko – brak tytoniu skutkuje poprawą koloru i stanu skóry, włosów i paznokci, poprawiamy sobie także wydolność, a to realnie przekłada się na efekty treningowe. Aktywność fizyczna może pomóc zmniejszyć ochotę na papierosa poprzez produkcję endorfin, co może znacznie ułatwić proces rzucania nałogu.

3. Sen

3. Sen

Sen odgrywa istotną rolę w zdrowiu fizycznym i psychicznym, w ostatnich latach właściwie stał się najważniejszym czynnikiem niezbędnym do zachowania zdrowia na długie lata. Często ignorujemy znaczenie snu w naszym zabieganym stylu życia, jednak dobre nawyki snu mogą wpływać na naszą energię oraz zdolność do koncentracji i radzenia sobie ze stresem. Regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc zasnąć oraz zachować prawidłowy cykl snu, a także poprawiać jego jakość i przyczyniać się do lepszego wypoczynku.

4. Prawidłowa waga

4. Prawidłowa waga

Otyłość jest powiązana z wieloma chorobami serca, właściwie wpływa destrukcyjnie na cały organizm. Oczywiście najważniejszym czynnikiem regulującym masę ciała jest odpowiednia dieta (wg badań odpowiada ona za 70% sukcesu). Jednak aktywność fizyczna jest również bardzo ważna w zachowaniu prawidłowej masy ciała. Trening może pomóc w spalaniu nadmiaru kalorii, wspomagać budowanie masy mięśniowej oraz utrzymanie zdrowego stosunku tkanki tłuszczowej do tkanki mięśniowej.

5. Ruch

5. Ruch

Zgodnie z zaleceniami, każdy człowiek powinien poświęcać minimum 150 minut tygodniowo na umiarkowany wysiłek lub 75 minut na intensywny wysiłek. Niestety, z powodu dużej ilości obowiązków i codziennych spraw, na aktywności zostaje nam zazwyczaj najmniej czasu. A od lat badania potwierdzają ogromny wpływ ruchu na utrzymanie zdrowia i kondycji fizycznej oraz psychicznej. Wszelkie formy aktywności fizycznej, w tym trening na siłowni, rowery, rolki, spacery na świeżym powietrzu, wszystko to może pomóc w zachowaniu zdrowia.

6. Cholesterol

6. Cholesterol

Istotność tego parametru dla utrzymania zdrowia jest niepodważalna. Wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak miażdżyca czy zawał serca. Dlatego regularne badania i dbanie o odpowiednią dietę są kluczowe dla zachowania dobrej kondycji fizycznej i zapobiegania chorobom serca. Pamiętajmy więc o monitorowaniu naszego cholesterolu i podejmujmy działania mające na celu jego utrzymanie na odpowiednim poziomie. Regularne ćwiczenia mogą pomóc zwiększyć poziom dobrego cholesterolu (HDL) i obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL), co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób serca.

7. Glukoza

7. Glukoza

Utrzymanie właściwego poziomu glukozy jest niezbędne dla zapewnienia odpowiedniej ilości energii dla organizmu. Przy niedoborze glukozy mogą wystąpić problemy z koncentracją, zmęczenie czy drażliwość. Z kolei zbyt wysoki poziom glukozy może prowadzić do poważnych chorób, takich jak cukrzyca. Dlatego kontrolowanie poziomu glukozy poprzez odpowiednią dietę i regularną aktywność fizyczną jest kluczowe dla zachowania dobrej kondycji zdrowotnej.

8. Ciśnienie w normie

8. Ciśnienie w normie

Prawidłowe ciśnienie krwi zapewnia odpowiednie krążenie krwi, dostarczając niezbędnych substancji odżywczych i tlenu do komórek oraz usuwając zbędne produkty przemiany materii. Dlatego ważne jest, aby zadbać o właściwe nawyki żywieniowe, regularną aktywność fizyczną oraz regularne kontrole lekarskie w celu utrzymania ciśnienia krwi na optymalnym poziomie. Warto pamiętać, że zdrowy styl życia może znacząco wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Regularne ćwiczenia siłowe mogą przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi poprzez poprawę krążenia krwi i elastyczności naczyń krwionośnych.

Warto zatem podkreślić związek pomiędzy regularnymi ćwiczeniami siłowymi a realizacją zaleceń American Heart Association. Inwestowanie w zdrowie serca i całego organizmu poprzez codzienną aktywność fizyczną, w tym siłownię, może przynieść długotrwałe korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Obawiasz się, że sobie nie poradzisz? Skorzystaj ze wsparcia wybranego trenera personalnego, który wprowadzi Cię w temat i zaopiekuje się Tobą na początku drogi. Jeśli jeszcze się zastanawiasz, czy warto, to pomyśl o pozytywnej zmianie sylwetki oraz poprawie pewności siebie i samopoczucia.