14

Marca

2022

Co jeść przed i po treningu?

Co jeść przed i po treningu?
Udostępnij:

Niezależnie od tego czy trenujesz na siłowni rekreacyjnie, czy sportowo ważne, żebyś dbał o odpowiednią dietę. Oczywiście w zależności od Twoich celów treningowych, posiłki mogą się nieco różnić, jednak jest kilka uniwersalnych zasad żywieniowych, których warto się trzymać ćwicząc na siłowni. 

Co jeść przed treningiem?

Co jeść przed treningiem?

Posiłek przed treningiem jest niezwykle ważny i nie powinien być pomijany. To, co zjesz przed pójściem na siłownie będzie miało wpływ na efektywność Twojego treningu, a także pozwoli spalić większą ilość tłuszczu. Energia, którą dostarczasz da Ci więcej siły i będziesz mógł ją odpowiednio spożytkować podczas wysiłku fizycznego.

Pełnowartościowy posiłek powinieneś zjeść na 2-3 godziny przed treningiem, a w jego składzie najlepiej jeśli znajdzie się białko, węglowodany złożone oraz tłuszcze. Takie przedtreningowe danie powinno nasycić Cię na stosunkowo spory czas, a jednocześnie nie spowoduje uczucia ciężkości.

Przykłady dań, które możesz spożyć przed treningiem:

Przykłady dań, które możesz spożyć przed treningiem:

• ryż z kurczakiem i warzywami
• spaghetti z mięsem mielonym
• owsianka z owocami, jogurtem białkowym i masłem orzechowym
• kanapki pełnoziarniste z jajkiem i szynką
• stek z tuńczyka, ziemniaki, warzywa

Na godzinę przed treningiem warto spożyć lekki posiłek, który da Ci energię, a nie będzie powodował uczucia przepełnienia. Taka przekąska powinna składać się z białka i węglowodanów prostych z niewielką ilością błonnika i tłuszczu.

Przykładowo:

• koktajl z banana, truskawek i odżywki białkowej
• wafle ryżowe z dżemem i jogurtem białkowym – skyr
• batonik proteinowy

Czego nie jeść przed treningiem?

Czego nie jeść przed treningiem?

Wiesz już jaki posiłek będzie najlepszy przed pójściem na siłownie, czego jednak unikać przed treningiem? Przede wszystkim potraw tłustych, smażonych czy takich, które mogą powodować wzdęcia. W skrócie unikaj ciężkostrawnych dań, gdyż Twój organizm musi zdążyć, strawić posiłek przed ćwiczeniami. Wybieraj też potrawy o niskim indeksie glikemicznym. Pamiętaj, że wysoko przetworzone jedzenie, słodycze czy fast-foody, to nie najlepszy pomysł przed treningiem, gdyż takie jedzenie nie zapewni Ci energii potrzebnej do aktywności fizycznej, a raczej spowoduje zmęczenie i poczucie senności.

Co jeść po treningu?

Co jeść po treningu?

Tak samo jak istotny jest posiłek przed treningiem, tak samo nie powinieneś pomijać posiłku po nim. Wbrew przekonaniom okno anaboliczne po treningu trwa znacznie dłużej niż 15-30 minut. Nie musisz, więc na szybko jeść w szatni banana i popijać go białkiem. Zjeść możesz na spokojnie nawet 1 godzinę po aktywności fizycznej. Z czego powinien składać się posiłek po treningu na siłowni? Przede wszystkim z białka, węglowodanów złożonych i prostych w celu szybkiej odbudowy glikogenu mięśniowego.

Przykłady posiłków po treningu:

Przykłady posiłków po treningu:
  • kasza manna, odżywka białkowa, banan, płatki kukurydziane
  • omlet z płatków jaglanych, z białek jaj i dżemem
  • tortilla z kurczakiem i warzywami
  • burger z frytkami z pieca

W posiłku potreningowym należy unikać dużych ilości tłuszczy, gdyż spowalniają one wchłanianie składników odżywczych. Wspominaliśmy wcześniej o dostarczeniu po treningu, między innymi węglowodanów prostych, jednak pamiętaj, aby nie były to typowe słodycze, gdyż te zawierają dodatkowo sporo tłuszczu. Nawet jeśli trening skończysz późnym wieczorem nie rezygnuj z posiłku. Nie musisz martwić się o to, że węglowodany wieczorem sprawią, że przytyjesz. Organizm wykorzysta je w procesach regeneracyjnych. Jeśli jesteś na początku swojej drogi z siłownią czy dietą, lub po prostu potrzebujesz wsparcia, to skorzystaj z usług trenera personalnego, który pomoże Ci dobrać nie tylko odpowiedni i dopasowany do Ciebie plan treningowy, ale na pewno doradzi również w sprawach posiłków okołotreningowych. Listę trenerów w klubach Just GYM znajdziesz na stronie swojego klubu.