21

Marca

2022

Dlaczego nie rosnę pomimo regularnych treningów na siłowni?

Dlaczego nie rosnę pomimo regularnych treningów na siłowni?
Udostępnij:

Chcesz nabrać masy mięśniowej, a jednak pomimo treningów na siłowni nie osiągasz upragnionych rezultatów? Być może popełniasz jeden z najczęściej spotykanych błędów podczas budowania masy mięśniowej, który może sprawiać, że “nie rośniesz”. Jakie, więc mogą być powody tego, że nie widzisz progresu pomimo regularnych ćwiczeń z ciężarami?

5 powodów, przez które nie możesz zwiększyć masy:

5 powodów, przez które nie możesz zwiększyć masy:

Zła technika

Zła technika

Jeśli sporo trenujesz na siłowni, a nie rośniesz zastanów się, czy wykonujesz poprawnie wszystkie ćwiczenia. Niepoprawna technika, to jeden z częstszych błędów popełnianych podczas treningu siłowego. Wykonując ćwiczenia w nieodpowiedni sposób zwiększasz ryzyko wystąpienia kontuzji. Mimo tego, że odczuwasz zmęczenie, Twój trening jest nieefektywny. Jeśli nie jesteś pewny czy w prawidłowy sposób wykonujesz ćwiczenia skonsultuj się z trenerem personalnym. Listę trenerów Just GYM znajdziesz na stronie swojego klubu.

Źle dobrana dieta

Źle dobrana dieta

Odpowiednia dieta na masę, to podstawa same ćwiczenia, to zdecydowanie za mało. Zbyt mała kaloryczność bądź źle dobrany rozkład makroskładników może hamować Twój progres na siłowni. Do wzrostu masy mięśniowej kluczowa będzie nadwyżka kaloryczna oraz właściwa ilość białka w diecie. Jeśli chcesz sprawdzić, czy przyjmujesz odpowiednią liczbę kalorii oraz makroskładników możesz skorzystać z dostępnych, darmowych aplikacji, które pomogą Ci monitorować dietę.

Trenujesz zbyt lekko

Trenujesz zbyt lekko

Zbyt lekki trening, to najbardziej oczywisty z powodów, dlaczego nie zwiększasz masy mięśniowej mimo regularnych ćwiczeń. Za mała objętość lub intensywność treningowa oznacza zbyt mały bodziec do wzrostu. Objętość minimalna do wzrostu jest parametrem bardzo indywidualnym zależnym od diety, regeneracji, wieku oraz poziomu wytrenowania. Uśredniając będzie to ok. 5-10 efektywnych serii tygodniowo na partię mięśniową. Natomiast za serię efektywną uważa się taką, w której zbliżymy się do upadku mięśniowego.

Trenujesz zbyt ciężko

Trenujesz zbyt ciężko

Podczas budowania masy mięśniowej więcej nie zawsze oznacza lepiej. O ile trenowanie zbyt lekko jest dla większości powodem oczywistym, to ku zdziwieniu niektórych trenowanie zbyt ciężko również może powodować brak progresu. Zbyt ciężkie i zbyt długie treningi w połączeniu z nieodpowiednią regeneracją mogą skutkować nie tylko brakiem przyrostów, ale również spadkiem siły i ogólnym pogorszeniem samopoczucia. Pamiętaj, więc o tym, żeby nie przetrenowywać się oraz zadbaj o odpoczynek, jest on równie ważnym elementem jak sam trening.

Nie robisz progresu

Nie robisz progresu

Aby nasze mięśnie rosły należy dać im do tego powód (odpowiednio je stymulować), dlatego kluczową rolę odegra tutaj progresja. Na każdym kolejnym treningu warto zwiększać liczbę serii, ciężar bądź liczbę powtórzeń tak, aby dać ciału nowy bodziec do wzrostu.