25

Listopada

2022

Dlaczego przybieram na wadze?

Dlaczego przybieram na wadze?
Udostępnij:

Wydawałoby się, że regularnie trenując nie powinniśmy przybierać na wadze, a raczej tracić zbędne kilogramy. Dlaczego jednak dzieje się inaczej? Dzisiaj wyjaśniamy, dlaczego tak na prawdę waga rośnie mimo regularnych treningów i czy to na pewno coś złego.

Dlaczego tyjemy mimo ćwiczeń?

Dlaczego tyjemy mimo ćwiczeń?

Przyczyn może być wiele, ale najczęściej pojawiającym się problemem jest kwestia dodatniego bilansu kalorycznego. Trenując w celu schudnięcia musimy dokładnie obliczyć nasze zapotrzebowanie kaloryczne, podwyższyć ilość kalorii o trening (jeśli planujemy go w danym dniu wykonywać) i starać się nie przekraczać wyliczonych ilości. Tylko wtedy możemy liczyć na regularne ubywanie tkanki tłuszczowej. Ale tu także uwaga - ubytek tkanki tłuszczowej i częste treningi wcale mogą nie oznaczać spadku wagi. I to wcale nic złego!

Wzrost wagi

Wzrost wagi

Mimo dobrze zbilansowanej diety oraz regularnych treningów możemy obserwować czasem wzrost wagi. Musimy mieć tu na uwadze, że zrzucając zbędną tkankę tłuszczową i budując tkankę mięśniową możemy ważyć więcej, gdyż mięśnie ważą więcej niż tłuszcz. Nie oznacza to niczego złego, o to właśnie chodzi w treningach - aby wysmuklić sylwetkę, uwidocznić mięśnie i jednocześnie tracić tkankę tłuszczową. Warto w procesie odchudzania robić pomiary obwodów, które będą jasno pokazywać postępujący proces bez frustracji, że na wadze mamy więcej niż kilka tygodni wcześniej.

Jak ustalić zapotrzebowanie kaloryczne?

Jak ustalić zapotrzebowanie kaloryczne?

Jedną z podstawowych metod pomocnych w oszacowaniu indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego jest wzór Beneddicta i Harrisa, czy Cunninghama. Proponujemy jednak skorzystać z internetowych kalkulatorów lub aplikacji, które pomogą Wam obliczyć Wasze zapotrzebowanie kaloryczne. Pomocna może okazać się również wizyta u dietetyka lub konsultacja z trenerem personalnym.

Zapisuj, co jesz w ciągu dnia

Zapisuj, co jesz w ciągu dnia

Spisywanie jedzenia pozwala na wychwycenie tego, ile faktycznie kalorii spożywamy oraz czy są to wartościowe produkty (warto mieć na uwadze model 80-20, gdzie 20% to produkty niekoniecznie zdrowe, ale sprawiające nam przyjemność). Notowanie tego, co zjedliśmy pomoże nam zapanować nad podjadaniem oraz wyeliminowaniem potraw czy przekąsek, które są mocno kaloryczne.

Zwiększ ilość warzyw

Zwiększ ilość warzyw

Brzmi banalnie, ale rzeczywiście działa! Warzywa dostarczają małej ilości kalorii, są źródłem błonnika, który nasyca na dłużej. Poza tym to źródło antyoksydantów i witamin, które korzystnie wpływają na wygląd włosów, skóry czy paznokci. Instytut Żywności i Żywienia rekomenduje spożywanie 400 g warzyw dziennie. Warto spożywać je w różnej postaci surowych, pieczonych lub gotowanych na parze. Uwaga z sokami - łatwo tu przesadzić z cukrami.

Nie traktuj jedzenia jak nagrody

Nie traktuj jedzenia jak nagrody

Od dziecka przyzwyczajeni jesteśmy do nagród w postaci słodyczy czy też innego często niezdrowego jedzenia. Takie nagrody stosowane zbyt często mogą wpłynąć negatywnie na nasze nawyki żywieniowe. Warto więc tego typu prezent zamienić na coś mniej kalorycznego może to być wyjście na spacer po lesie, czy spotkanie z przyjaciółmi.

Jeśli mimo diety i ćwiczeń nie osiągasz wymarzonych efektów warto skonsultować się z trenerem personalnym. Dzięki profesjonalnej opiece możemy mieć pewność, że idziemy dobrą ścieżką do osiągnięcia swoich celów sylwetkowych. Listę trenerów personalnych znajdziesz na stronie każdego z naszych klubów.