21

Października

2022

Kawa czy energetyk?

Kawa czy energetyk?
Udostępnij:

22 października to światowy dzień energii, a skąd wziąć tej energii najwięcej? No właśnie – jedni odpowiedzą, że oczywistym wyborem jest kawa. Pobudza do działania, budzi nasze ciało i umysł. Inni natomiast postawią na napój energetyczny, który poza kofeiną zawiera także taurynę oraz często inne substancje pobudzające. Ale który napój jest lepszym wyborem?

1. Kalorie

1. Kalorie

Kawa zawiera około 3 kcal w całym kubku, o ile jej nie posłodzimy ani nie dodamy mleka. Dodatek mleka 2% podniesie kaloryczność do około 25 kcal. Natomiast puszka popularnego napoju energetycznego ma około 112 kcal. Druga kwestia to cukier. Kawa nie zawiera go wcale, natomiast energetyk w jednej puszce ma aż 27 g cukru. Tak, można znaleźć wersję bez cukru, ale wtedy producent dodaje zamiennik w postaci słodzika, zazwyczaj sztucznego.

2. Kofeina

2. Kofeina

To zazwyczaj główny powód sięgania po kawę i energetyki. Kubek kawy zawiera około 100 mg kofeiny, przy czym puszka napoju energetycznego ma jej około 80 mg. Tu jednak warto wspomnieć, że w energetyku dodatkowo można znaleźć guaranę, taurynę i jeszcze inne dodatkowo pobudzające substancje. W kawie mamy tylko kofeinę, a także naturalne antyoksydanty.

3. Walory zdrowotne

3. Walory zdrowotne

Kawa jest napojem naturalnym, nie zawiera węglowodanów ani cukru, zawiera natomiast naturalną kofeinę, która nawet w dawce 400 mg nie jest szkodliwa. Dodatkowo kawa zawiera cenne antyoksydanty. Napój energetyczny także zawiera kofeinę oraz inne pobudzające substancje, niestety ich ilość i sztuczne pochodzenie nie są tak korzystne dla zdrowia. Dodatkowo energetyki zawierają cukier i węglowodany proste, a także masę sztucznych dodatków.

4. Czas

4. Czas

Tak, on ma znaczenie w przypadku tego porównania. Dlaczego? Kawę zazwyczaj pijemy gorącą, delektujemy się nią, zatem pijemy ją małymi łykami. Kolejny kubek kawy wypijamy często w pracy, w towarzystwie, więc znowu wypijamy małe łyki jednocześnie prowadząc rozmowę. Energetyka pochłaniamy często „jednym duszkiem” dostarczając sobie tym samym ogromnego kopa energetycznego. Przy czym poziom pobudzenia tak samo szybko spada, jak wcześniej urósł. W konsekwencji po niedługim czasie potrzebujemy kolejnego kopa, czyli kolejnego napoju.

Naukowcy jasno wskazują, że kombinacja sztucznych substancji słodzących i pobudzających ma negatywny wpływ na nasz organizm. Może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy, problemów z trzustką, nadwagą. W naszym rankingu zdecydowanie wygrywa kawa. Można do niej dodawać mleko, nie polecamy natomiast dodawać cukru. Poziom kofeiny w obu substancjach jest podobny, ale ze względu na ilość sztucznych dodatków oraz kaloryczność zdecydowanie stawiamy na naturalną kawę i jej naturalne pobudzenie oraz antyoksydanty.