25

Października

2023

Kreatyna - hit czy mit?

Kreatyna - hit czy mit?
Udostępnij:

Kreatyna to siła i wytrzymałość?

Kreatyna to siła i wytrzymałość?

Kreatyna to popularny suplement diety stosowany przez osoby uprawiające aktywność fizyczną, zwłaszcza na siłowni. Cechuje się ona szeregiem właściwości, które przynoszą wiele korzyści, jeśli chodzi o poprawę wydolności i osiągnięcie zamierzonych celów treningowych.

Kreatyna jest naturalnie wytwarzana w organizmie i odgrywa kluczową rolę w procesie odtwarzania energii niezbędnej dla mięśni podczas wysiłku fizycznego o intensywnym charakterze. Jest to związek organiczny zbudowany z fragmentów białek, który znajduje się głównie w tkance mięśniowej. Najważniejszą funkcją kreatyny jest wspomaganie reakcji energetycznych w mięśniach, co prowadzi do zwiększenia siły i wytrzymałości podczas treningu. Kreatyna również przyczynia się do zwiększenia objętości komórek mięśniowych, co może prowadzić do większego rozwoju masy mięśniowej.

Zastosowanie kreatyny

Zastosowanie kreatyny

Osoby uprawiające aktywność fizyczną często stosują kreatynę w celu poprawy swojej wydolności i osiągnięcia lepszych wyników treningowych. Suplementacja kreatyną jest szczególnie popularna wśród sportowców siłowych, kulturystów i sprinterów, którzy często angażują się w intensywne i krótkotrwałe wysiłki. Szacuje się, że suplementowanie kreatyny zwiększa jej zapasy i zapasy fosfokreatyny w mięśniach o 15 -40%.

Kreatyna przynosi wiele korzyści osobom trenującym na siłowni. Wśród najważniejszych można wyróżnić:

  • przyrost masy mięśniowej – szacuje się, że kreatyna powoduje przyrost beztłuszczowej masy ciała o około 1-1,8 kg w ciągu trzech miesięcy regularnych treningów. Jednak u kobiet przyrost masy mięśniowej jest zdecydowanie wolniejszy niż u mężczyzn,
  • wzrost siły – kreatyna wpływa na proces rozpadu węglowodanów w mięśniach, daje to większy zapas energii podczas ciężkich treningów,
  • wzrost wytrzymałości – co przekłada się na lepszą wydajność treningową
  • przyspieszonej regeneracji po treningu – ponieważ kreatyna redukuje zakwaszanie mięśni (tak zwane zakwasy) i reguluje poziom pH.

Przede wszystkim, dzięki jej działaniu, możliwe jest zwiększenie siły i wytrzymałości, co przekłada się na lepsze wyniki treningowe. Dodatkowo, kreatyna może pomóc w szybszej regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku, co umożliwia bardziej intensywne treningi w krótszych odstępach czasu.

Dawkowanie i czas stosowania

Dawkowanie i czas stosowania

Typowo zaleca się stosowanie dawki kreatyny o objętości 3-5g dziennie lub stosuje się indywidualny przelicznik 0,07 g na kilogram masy ciała. Początkowo istnieje możliwość zastosowania okresu tak zwanego „ładowania” przez kilka dni, wtedy dawkę znacznie się zwiększa. Jednakże wiele badań sugeruje, że regularne stosowanie 3-5g kreatyny dziennie przez dłuższy okres czasu przynosi najlepsze rezultaty. Co do czasu stosowania, kreatynę można przyjmować zarówno przed, jak i po treningu. Część osób preferuje przyjmowanie kreatyny z białkiem lub podobnym suplementem, aby osiągnąć maksymalne rezultaty.

Podsumowując, suplementacja kreatyną może przynieść wiele korzyści osobom uprawiającym aktywność fizyczną, szczególnie na siłowni. Daje ona zwiększoną siłę i wytrzymałość, pomaga w regeneracji mięśni oraz wspomaga proces budowy masy mięśniowej. Względnie niskie dawki i regularne stosowanie kreatyny przynoszą najlepsze wyniki. Zawsze jednak przed rozpoczęciem suplementacji kreatyną warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem, aby dostosować dawkowanie i uniknąć ewentualnych skutków ubocznych.