25

Maja

2022

Mama w formie

Mama w formie
Udostępnij:

Jesteś mamą, która chciałaby wrócić do formy po ciąży? Albo masz dzieci i pomyślałaś, że czas zadbać o siebie? A może jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy możesz ćwiczyć? Ten tekst ma na celu pokazać, że mama w kondycji to zdrowa mama i dedykujemy go wszystkim mamom – tym doświadczonym i tym początkującym. Zrób dla siebie coś dobrego!

W ciąży

W ciąży

O to, aby być w dobrej formie po porodzie, warto zadbać już w ciąży. Kierujemy się tu zasadą „jem dla dwojga” a nie „za dwóch”. W czasie ciąży warto wybierać produkty wysokiej jakości, jak najmniej przetworzone i z krótkim składem. Postaw na sezonowe warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, dobre tłuszcze, odpowiednie proporcje białka, węglowodanów i tłuszczy w diecie. Pamiętaj, że to co zjadasz, dostarczasz także swojemu maluszkowi. Gdy zdarzą się zachcianki, nie bądź dla siebie surowa 😊 drobne przyjemności dają Ci uśmiech, co pozytywnie wpływa na dziecko. W czasie ciąży można też dbać o kondycję fizyczną. Jeśli byłaś aktywna przed ciążą i nie masz przeciwwskazań od lekarza, to możesz także ćwiczyć podczas ciąży. Dobierz trening do swoich możliwości, samopoczucia i stanu wytrenowania, a jeśli obawiasz się robić to samodzielnie – skorzystaj z porad trenera, który ma wiedzę w zakresie prowadzenia kobiet w ciąży. Wiele szkół rodzenia również oferuje aerobik / pilates i inne zajęcia ruchowe dla przyszłych mam.

Po ciąży

Po ciąży

Kobiety po porodzie dzielą się na kilka grup: bardziej lub mniej zadowolone ze swojego wyglądu, a także bardziej lub mniej chętne do pracy nad sobą. Dla wielu mam dziecko staje się całym światem, to oczywiste. Ale pamiętajmy, że zdrowa i szczęśliwa mama to także szczęśliwe dziecko. Zadbanie o kondycję fizyczną pozwoli pozbyć się bólu pleców, czy karku, pomoże w redukcji wagi i wysmukli sylwetkę. Nie możesz jednak po prostu pójść na siłownię i zacząć ćwiczyć brzuszki 😉 po porodzie udaj się na kontrolę do ginekologa, który potwierdzi koniec połogu i da zielone światło do ćwiczeń. Następnie koniecznie udaj się do fizjoterapeutki uroginekologicznej, która dokładnie Cię zbada i pokaże proste ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy. Dopiero wtedy możesz powoli rozpocząć treningi.

Jeśli przed ciążą byłaś aktywna fizycznie, jesteś wytrenowana i masz wiedzę w zakresie treningów – możesz spróbować ćwiczyć sama. Zwracaj wtedy szczególną uwagę na to, jak reaguje Twoje ciało. Nie próbuj robić więcej niż pozwala Ci organizm. Zacznij od lekkiego cardio i treningu siłowego z małymi obciążeniami, który nie angażuje mięśni brzucha. Z czasem możesz wydłużać trening oraz zwiększać jego intensywność. Brzuch – to pierwsza część ciała nad którą chcemy popracować po porodzie. Ta część także najbardziej „obrywa” podczas ciąży. Jednak jest to także ta część ciała, która wymaga naszej największej cierpliwości. Nie zaczynamy od brzucha – nigdy. On i tak będzie szczuplał podczas cardio i innych ćwiczeń. Omijając w treningu ćwiczenia stricte na brzuch unikniesz nadmiernego rozejścia kresy białej, które może skutkować przepukliną. Brzuch zostawiamy na dłuuugo po porodzie 😊 zaleca się odczekać przynajmniej 3-4 miesiące, aż warstwy membranowe miednicy i jamy brzusznej wrócą do stanu sprzed ciąży.

Zabiegana mama

Zabiegana mama

Jesteś już doświadczoną mamą i od ciąży minęło wiele miesięcy (albo lat), ale nie myślałaś wcześniej o treningach czy siłowni? Wiele mam tak ma. Jesteśmy zabiegane i wiecznie „zawalone” robotą – oprócz codziennych obowiązków domowych chcemy też wartościowo spędzać czas z dziećmi, często chcemy także wrócić do pracy zawodowej. Niełatwo pogodzić tyle zadań i jeszcze znaleźć czas dla siebie. Ale warto spróbować bo regularna aktywność fizyczna to zdrowie dla ciała i dla umysłu. To sposób na chwilowe oderwanie się od natłoku codziennych obowiązków, to poczucie robienia czegoś tylko dla siebie i tylko ze sobą. Każda z nas tego potrzebuje. Dodatkowo regularne treningi dadzą wymierne efekty w postaci mnóstwa energii, smukłej sylwetki, podbudowania własnej wartości jako kobiety (nie tylko mamy), silnego core czyli żegnaj bólu pleców!

Mama karmiąca

Mama karmiąca

Karmienie piersią nie jest żadnym przeciwwskazaniem do treningów! W sieci można jeszcze znaleźć opinie, że ćwiczenia powodują zanikanie pokarmu. To bzdura – trening w żaden sposób nie wpływa na ilość (czy jakość) mleka. Ale to, co warto tu wspomnieć to prawidłowe odżywianie i odpowiednia podaż kalorii. Ćwiczenia powodują spory wydatek energetyczny, który należy uzupełnić zbilansowanymi posiłkami o odpowiedniej kaloryczności. Jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyłaś, lub od ostatniego porodu minęło tak dużo czasu, że nie pamiętasz już jak ćwiczyć – warto skorzystać z pomocy trenera personalnego, chociaż na początku. Trener przedstawi Ci wiele zestawów ćwiczeń wzmacniających konkretne partie mięśni, skoryguje niewłaściwie wykonywane ćwiczenia oraz doradzi w kwestiach diety. Zapraszamy do naszych klubów fitness wszystkie mamy!

Zapraszamy także do wysłuchania naszego podcastu o aktywności fizycznej w ciąży i po połogu!

 

I specjalnie dla przyszłych mam – trening dla ciężarnych, który przygotuje Cię do porodu!