12

Grudnia

2023

Nowy rok w nowej formie

Nowy rok w nowej formie
Udostępnij:

Jak zacząć?

Jak zacząć?

Przede wszystkim rozsądnie! Zbliża się magiczny moment – Nowy Rok. Każdego roku z początkiem stycznia na nasze siłownie przybywają tłumy chętnych, którzy chcą zmienić swoje życie. Niestety, kiedy opada pierwszy entuzjazm, pojawiają się pierwsze problemy. „Nie chce mi się, nie mam czasu” i inne wymówki zaczynają być na porządku dziennym w okolicy marca… Zatem podejmując decyzję o rozpoczęciu treningów na siłowni, warto dobrze się do tego przygotować, aby cieszyć się efektami na długo i uniknąć kontuzji. Każdy kiedyś zaczynał dlatego podpowiemy Ci, jak zacząć mądrze, aby dieta i fitness stały się częścią Twojego nowego, lepszego życia.

  • Wybór odpowiedniej siłowni

Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniej siłowni. Ważne jest, aby wybrać miejsce, które jest stosunkowo blisko Twojego miejsca zamieszkania lub miejsca pracy czy szkoły, aby zdobywanie nowych nawyków treningowych nie było uciążliwe. Upewnij się również, że obiekt jest dobrze wyposażony w niezbędny sprzęt do treningów siłowych. Warto również zasięgnąć opinii innych osób na temat siłowni, aby mieć pewność, że wybraliśmy dobre miejsce. Polecamy sprawdzić nasze kluby, które oferują duże przestrzenie treningowe podzielone na odpowiednie strefy, aby ułatwić Ci odnalezienie się na siłowni. Zapewniamy także dostęp do sprzętu najwyższej jakości przez 24/7.

  • Planuj treningi i postaw sobie cele

Kolejnym krokiem jest zaplanowanie swoich treningów. Określ, ile razy w tygodniu chcesz oraz możesz ćwiczyć, jakie grupy mięśniowe chcesz wzmocnić w pierwszej kolejności, a także jak długo zamierzasz trenować podczas jednego treningu. Pamiętaj, że regularność jest kluczem do sukcesu. Postaw sobie także krótko- i długoterminowe cele, aby mieć motywację i śledzić postępy treningowe. Celem krótkoterminowym może być na przykład „przez najbliższy miesiąc będę na siłowni 3 razy w tygodniu” a celem długoterminowym może być „zrzucę 5 kg w trzy miesiące”. Pamiętaj, aby Twoje cele były zdrowe i pamiętaj także, aby cieszyć się z nawet najmniejszych sukcesów. To, że czujesz się lepiej ze sobą również jest wielkim sukcesem.

  • Technika i unikanie kontuzji

Technika treningowa jest niezwykle ważna, szczególnie dla początkujących. Zanim zaczniesz podnosić ciężary, upewnij się, że znasz poprawną pozycję w danym ćwiczeniu. Warto skonsultować się z trenerem personalnym i zrobić z nim trening wprowadzający lub jeśli nie masz takiej możliwości to koniecznie zwróć uwagę na instrukcje dostępne na siłowni, aby uniknąć kontuzji. Pamiętaj również, aby zaczynać od mniejszych obciążeń i stopniowo zwiększać ciężary, aby dać ciału czas na odpowiednie przystosowanie się do treningu.

  • Zmiany w diecie

Trening na siłowni powinien być wspierany odpowiednią dietą. Osoby początkujące mogą rozważyć wprowadzenie kilku zmian w swoim odżywianiu, aby cieszyć się efektami treningów. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na odpowiednią podaż białka, które pomaga w odbudowie mięśni. Bogate w białko produkty, takie jak chude mięso, ryby, jaja czy produkty mleczne, powinny znaleźć się na naszym jadłospisie na dobre. Dodatkowo zwiększenie spożycia owoców i warzyw oraz unikanie przetworzonych pokarmów i słodyczy może przynieść dodatkowe korzyści dla organizmu. Pamiętaj, aby stosować zasadę 80/20 czyli przez 80% czasu stosujesz dobrze zbilansowaną dietę, a pozostałe 20% stanowią mniej zdrowe produkty, które jednak bardzo lubisz i nie chcesz z nich zrezygnować. Dieta nie ma być katorgą tylko zmianą nawyków na całe życie zatem nie możesz wyeliminować wszystkiego, co lubisz ponieważ zwyczajnie nie wytrwasz w takiej diecie.

  • Regularność i odpoczynek

Niezwykle ważne jest utrzymanie regularności treningów na siłowni oraz pilnowanie swojej diety. Staraj się trzymać planu treningowego i nie przerywaj treningów na dłuższy czas. Regeneracja również jest kluczowa dla osiągnięcia widocznych efektów. Daj swojemu ciału czas na odpoczynek między treningami i nie zapominaj o zdrowej ilości snu. Odpowiedni odpoczynek jest nie tylko ważny dla efektów, ale także dla zapobiegania ewentualnym kontuzjom.

Rozpoczęcie treningów na siłowni jest świetnym krokiem w kierunku poprawy swojego zdrowia i kondycji. Pamiętaj jednak, aby zacząć z odpowiednim planem, skupić się na poprawnej technice i wprowadzić odpowiednie zmiany w diecie. Chcesz aby zdrowszy tryb życia stał się Twoją codziennością, a nie tylko chwilowym entuzjazmem. Trzymaj się swojego planu treningowego, zrób sobie czas na odpoczynek i ciesz się efektami, jakie przyniesie ci regularne ćwiczenie na siłowni.