24

Stycznia

2022

Od ilu lat można chodzić na siłownie?

Od ilu lat można chodzić na siłownie?
Udostępnij:

Kluby fitness z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, a aktywność fizyczna i świadomość jej ważności wzrasta. Nic dziwnego, więc że zainteresowanie treningami na siłowni występuje w coraz młodszej grupie osób, a pytania o to od kiedy mogę chodzić na siłownie pojawiają się bardzo często. 

Ile lat muszę mieć, żeby chodzić na siłownie?

Ile lat muszę mieć, żeby chodzić na siłownie?

Do klubów Just GYM mogą uczęszczać osoby, które mają ukończone 18 lat lub takie, które skończyły 16 lat i posiadają zgodę opiekuna prawnego. Wynika, to przede wszystkim z troski o zdrowie klubowiczów, a także bezpieczeństwo w końcu siłownie Just GYM otwarte są całą dobę, a treningi indywidualne najczęściej prowadzone są bez opieki trenera.

Dlaczego siłownia jest od 16 roku życia?

Dlaczego siłownia jest od 16 roku życia?

Przede wszystkim ćwiczenia z dużym obciążeniem nie są zalecane u osób poniżej 16 roku życia. Na tym etapie rozwoju ciało jest niemalże całkowicie ukształtowane, dzięki czemu można na treningu używać większych obciążeń. Dla osób poniżej 16 roku życia, jako formę zdrowego treningu poleca się ćwiczenia z masą własnego ciała, lub z niewielkim obciążeniem. To może stanowić bardzo dobre przygotowanie do treningu na siłowni dla osób po 16 roku życia, dla których prawidłowo wykonywany trening z obciążeniem jest już całkowicie bezpieczny.

Korzyści treningu od 16 roku życia

Korzyści treningu od 16 roku życia

W konsekwencji procesu dojrzewania człowieka po 16 roku życia następuje znaczny wzrost siły i masy mięśniowej. Trening na siłowni może więc wzmocnić i jeszcze bardziej uwydatnić ten proces. Część osób po 16 roku życia nadal notuje znaczny wzrost ciała. Siłownia, więc może mieć pozytywny wpływ na zdrowie kości – wzmocnić je poprzez poprawę gęstości. Co więcej, rozpoczęcie treningów w tak młodym wieku pozytywnie wpływa na postawę ciała, gdyż może uchronić przed przyszłymi wadami postawy lub skorygować obecne. Warto też wspomnieć, iż osoby w tym wieku są bardziej świadome swojego ciała, co pomaga w prawidłowy i bezpieczny sposób wykonywać ćwiczenia pod obciążeniem.

Na co nastolatkowie powinni zwrócić uwagę podczas treningów?

Na co nastolatkowie powinni zwrócić uwagę podczas treningów?

Dobrze jest jeśli nastolatkowie trenują pod okiem trenera personalnego, wtedy jest pewność, że trening dostosowany jest do ich możliwości, a przy okazji od początku uczą się właściwego wykonywania ćwiczeń. Wybór trenerów w Just GYM znajdziesz na stronie swojego klubu, możesz również umówić się na darmową 30-minutową konsultację. A jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na trenera dobrą opcją będzie skorzystanie z zajęć grupowych, które masz w cenie karnetu. Ważne także, aby w młodym wieku nie przeciążać organizmu, dlatego trening z ciężarami powinien być dobrany pod możliwości, tak samo liczba powtórzeń. Powinno zwracać się uwagę na jakość, a nie ilość.

Trening w młodym wieku ma sporo korzyści jeśli jest wykonywany prawidłowo, w końcu sport to zdrowie. Warto jednak zwrócić uwagę szczególnie u osób niepełnoletnich na prawidłowość wykonywanych ćwiczeń, aby uczyć dobrych wzorców ruchowych i uniknąć niechcianych kontuzji. Jeśli masz mniej niż 18 lat i chcesz korzystać z siłowni Just GYM przynieś na pierwszy trening zgodę od rodzica, gotowe oświadczenie do wypełnienia znajdziesz w regulaminie naszego klubu tutaj.