13

Września

2022

Wypalenie treningowe

Wypalenie treningowe
Udostępnij:

14 września obchodzimy dzień wypalenia zawodowego. A my opowiemy o podobnym wypaleniu, ale w kwestii siłowni. Uczucie fizycznej i psychicznej niechęci do treningów może dopaść każdego, nawet największego miłośnika siłowni. Jakie są przyczyny takiego wypalenia? Jak można z tym walczyć? O ile kryzys trwający kilka dni jest do zniesienia, o tyle dłuższe wypalenie może realnie wpłynąć na Twoje postępy wypracowane przez lata. Jeśli spotkały Cię objawy wypalenia, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Przyczyny

Przyczyny

Najczęściej występującą przyczyną wypalenia jest za duża objętość treningowa czyli monotonne wykonywanie tych samych ćwiczeń przez bardzo długi czas. Często dotyczy to biegaczy, trenujących do bardzo długich dystansów.

Drugą ważną przyczyną są nierealne cele. Jeśli naszym celem jest odchudzanie to warto ustalić z dietetykiem, ile realnie możemy zgubić w każdym tygodniu. Tak samo w drugą stronę – jeśli zakładamy przyrost masy mięśniowej to nie możemy zakładać nierealnych wyników. Długotrwała frustracja związana z nieosiąganiem celów może spowodować brak radości z treningów.

Innym istotnym powodem może być sytuacja życiowa, problemy finansowe lub inne kwestie powodujące duży stres. W takim czasie trudno skupić się na treningu i ciężko czerpać z niego radość. Warto tu jednak podkreślić, że dla wielu osób to właśnie trening stanowi „lekarstwo” dla psychiki i pomaga oczyścić umysł.

Ostatnim bardzo istotnym czynnikiem jest brak efektów. Chociaż wiemy, że czasem zdarza się brak postępów, to dopada nas frustracja. Wtedy tracimy chęć do dalszych ćwiczeń.

Sposoby na wypalenie

Sposoby na wypalenie
  1. Przerwij rutynę – nawet jeśli masz jasno określony cel dotyczący np. biegania czy innej dyscypliny, warto przełamać treningi inną aktywnością. Zawsze ćwiczysz na orbitreku? Wybierz inną maszynę do cardio albo poćwicz z hantlami. Trenujesz wyłącznie siłowo? Dorzuć ćwiczenia wzmacniające core.
  2. Dostrzeż zalety – skupienie na jednym celu powoduje, że nie widzimy efektów „wkoło” treningowych. Warto czerpać radość z tego, że jesteśmy zdrowsi, mamy lepszą wydajność, mamy więcej siły i czujemy się lepiej w swoim ciele. To także są wyniki naszej pracy i trzeba je dostrzegać na co dzień.
  3. Zakładaj realne cele – jeśli na przykład ćwiczymy, aby bardzo szybko chudnąć to musimy wiedzieć, że takie odchudzanie jest zwyczajnie niezdrowe. A przy okazji nierealne do osiągnięcia. Dlatego warto ustalać realne cele, najlepiej po konsultacji z dietetykiem czy trenerem. Wtedy unikamy frustracji związanej z nierealizowaniem swoich założeń.
  4. Wprowadź nowe – trochę odnosi się do pkt 1, ale dotyczy innych czynności. Możesz na przykład zacząć słuchać muzyki podczas ćwiczeń albo chodzić na trening w towarzystwie. Możesz zmienić porę dnia lub dzień tygodnia, w którym ćwiczysz. Być może takie zmiany pozytywnie wpłyną na Twoje treningi.
  5. Czas – chociaż wiemy, że w treningach potrzebna jest regularność to czasem zwyczajnie warto dać sobie czas. Tydzień przerwy będzie lepszy niż treningi wykonywane na „odczep” po których nastąpi kolejna frustracja. Dlatego jeśli czujesz, że potrzebujesz przerwy to ją sobie daj. Dzięki temu zatęsknisz za siłownią, a Twoje ciało samo upomni się o wysiłek.

Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu odpowiedniego planu treningowego, lub szukasz motywatora, który przypilnuje Twoich postępów – to wiesz, gdzie znaleźć naszych trenerów personalnych 😊